2019 resmi tatiller ve bayramlar

Kategoriler 2019 YILI RESMİ TATİLLERİ

Resmi tatiller ve bayramlar denince bizim aklımıza seyahat etmek ve keşfe çıkmak geliyor. Ancak herkesin bildiği gibi özel günlerde biletler çok pahalı oluyor. Bilet almak yinede imkansız değil, çünkü havayolları en az 6 ay öncesinin bilet açılışlarını duyurur ve belirli tarihler arası kampanyalar da yapar. En mantıklısı bir kere, kış aylarında yaz tatilini ayarlamak. Kurların düştüğü şu günlerde, yinede yurt-dışı tatillerinin bizim için yüksek maliyetli olacağını biliyoruz, ama akıllı planlamalar yapıp tatilinizi uygun fiyatlara mal edebilirsiniz. Umarım bu yazı sizin az da olsa planlamalarınıza yardımcı olur ve özellikle ‘black friday’ öncesi kampanyalı biletleri almanıza sebep olur. Black friday haftasonu 23-25 Kasım arası dünya genelinde olağanüstü indirimler ile karşılanır. Biz de sabırsızlıkla 23 Kasım’ın gelmesini bekliyoruz. Fly Ukraine geçen hafta indirim detaylarını paylaştı. İstanbul ve Ankara çıkışlı uçuşlarda tüm destinasyonlara %50 indirim olması bekleniyor ve satış tarihleri 23-25 Kasım aralığında olacak. Ayrıca kampanyanın geçerli olduğu seyahat aralığı 15 Ocak – 15 Nisan olarak gözüküyor. Eee ne diyoruz ozaman? İyi kampanyalar ve altta belirtiğimiz tarihler için harika biletler kovalamanız umuduyla 

1 Ocak Salı -Yeni Yıl Tatili

Eğer resmi tatil Salı gününe denk geliyorsa, bir gezgin ne yapar? Tabii ki hafta sonunu değerlendirip, pazartesi günü için de izni ayarlayıp ve salı günü ile birleştirip 4 günlük bir seyahat planlar. Yılbaşı tatili için size bir kaç öneri sunmak isterim:

  • Ukrayna (Kiev/ Lviv/ Kharkiv): Vize sorunu yok, pasaport derdi yok ve paramız hala değerli (1 TL = yaklaşık 5 Grivna)! Ne duruyorsunuz?!
  • Fransa: Noel pazarları ve o atmosfer eşsizdir! Almanya’nın ‘Weihnachtsmarkt’ları çok meşhurdur, ancak ülke genelinde 24 Aralık’ta sona eriyor. Fransa’da noel pazarları 31 Aralık’a sürüyor. O yüzden Fransa’nn bir şehrini düşünebilirsiniz. Benim tavsiyem Straßbourg. Fransa’nın doğusunda ve Almanya sınırına da çok yakın olan bu şehir, köklü tarihi ile sizi etkileyebilir

19 Ocak – 3 Şubat Yarıyıl Tatili

Özellikle benim gibi öğretmenleri çok yakından ilgilendiriyor. Biz Pegasus’un Eylül ayında yaptığı kampanyadan yararlanıp yaklaşık 4 ay öncesinden biletimizi aldık ve kendimize harika bir destinasyon belirledik. Bekleyin

23 Nisan Salı

Baharın gelmesi ile birlikte yine Pazartesi gününü de birleştirerek 4 gün tatil ilan edip, kendinize bir rota belirleyebilirsiniz. Biz geçen sene Ankara’dan İzmir‘e Pegasus ile uçmuştuk. Hava harikaydı. Bir gece İzmir’de kaldıktan sonra Alaçatı‘ya geçmiştik ve henüz Alaçatı sezonu açılmadan o sokakların doyasıya tadını çıkarmıştık. 

1 Mayıs Çarşamba 19 Mayıs Pazar

1 Mayıs ne yazık ki Çarşamba’ya denk geldiği için, herhangi bir tatil planına biz oturtamadık, ama belki izin günü çok olup bunu da değerlendirmek isteyen olur diye yazmak istedik.19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ise ne yazık ki Pazar’a denk geliyor.

4 – 7 Haziran (Salı – Cuma) Ramazan Bayramı

Hazır mısınız? 9 gün tatil bizi bekliyor!!!!! Salı’dan Cuma’ya kadar olan Ramazan Bayramında siz Pazartesi günü eğer resmi olarak tatil edilmezse, izin alıp, iki haftasonunu da birleştirip 9 gün yapıyorsunuz. Hem yaz, hem 9 gün, hem Asya, Afrika ve ya Amerika diyorum! Biz geçen sene Sri Lanka’ya gitmeyi tercih ettik. Eğer ki Sri Lanka’yı düşünüyorsanız, bol güneşli, bol doğalı, filli, egzotik meyveli, dalgalı denizli bir tatil sizi bekliyor!

15 Temmuz Pazartesi

Aramıza yeni katılan bu tatil bizim haftasonunu kullanarak yurt içi 3 günlük bir rota belirlememize neden olabilir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesini isterseniz araba, isterseniz uçak ile ulaşabilirsiniz.

10 – 14 Ağustos Kurban Bayramı

Ramazan Bayramını geçemese de, 5 gün ile tatil şampiyonlarından biri. Eminim ki Kurban bayramında Perşembe ve Cuma’yı da tatil ilan edip yine 9 gün tatil yapanlar olacaktır. Biz geçen sene Kurban bayramında Ege turu yapmıştık. Isparta’dan başlayıp, Salda, Kaş, Fethiye ve son olarak Adrasan’da bitirmiştik.

30 Ağustos Cuma

Cuma mı? Oley yine bir haftasonu! Eminim Kurban Bayramı sonrası tam da ofladığımız günlerde bize bu resmi tatil ilaç gibi gelecek! 3 gün olarak değerlendirebileceğimiz Zafer bayramı tatilinde özellikle Bodrum çıkışlı Sakız/ Tasos/ Kos Adalarını düşünebilirsiniz.

29 Ekim Salı

Ve yine bir Pazartesi bağlamalı tatil daha! Özellikle sonbaharı muhteşem olan Kiev’i önerebilirim. Parkın içinde bir şehir olan Kiev, özellikle sonbahar renkleri ile muhteşem bir hal alıyor!

Şimdi diyeceksiniz ki, çoğu resmi tatil Salı’ya denk geliyor ve siz hep Pazartesi gününü değerlendirelim tatile çıkalım dediniz. Benimki sadece bir öneri ve belki bazı kişilerin planlamasına yardımcı olur umuduyla yazılmış bir blog. Black Friday yaklaşıyoooor!  Hadi ozaman planlamaya başlayalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir