AİR BNB NEDİR?

Kategoriler AİRBNB

‘Airbnb’ açılımı Air Bed And Breakfast (Şişme yatak ve kahvaltı) olan Airbnb, Joe Gabbia ve Brian Chesky adında iki arkadaşın kiralarını ödemekte zorlandıkları sırada Joe’nin aklına bir fikir geliyor ve arkadaşı Brian’a bir mail atıyor, bir fikri olduğunu ve ‘şehre gelen misafirleri cüzi bir para ile oda, çalışma masası, internet ve kahvaltı verelim. Ne dersin?’ maili ile yeni bir dönem başlıyor.

2007 yılında kurulduğunda yerel bir site iken bile büyük ilgi gören site, 2008 yılında airbadandbreakfast.com sitesini kurarak isimlerini dünyaya duyurmaya başladılar.

İlk başlarda evin içinde oda kiralama olarak başlamış bir sistem olarak, sonrasında kendini geliştirerek tüm evi kiralamak yada ortak alanları kiralamak olarak değişmiştir.

Sizde isterseniz sisteme üye olarak, hem oda kiralaya bilir hemde odanızı kiraya vererek gelir elde edebilirsiniz. Buraya tıklayarak siteye giriş yapabilirsiniz.

Airbnb ye nasıl kayıt olunur?

Sitenin ana sayfasında, sağ üst köşede, kaydol butonunu kullanarak yeni hesap oluşturabilirsiniz. Açılan ekranda E-mail, Facebook yada Google hesabınızla üye olarak başlayabilirsiniz.

Üye olduktan sonraki adım, fotoğraf yüklemekle birlikte profil oluşturmanız sizin için önemli olabilir, çünkü böylelikle insanlar sizi ve profilinizi inceleyebilir. Bir sonraki adım, üyeliğinizi güvenli hale getirmek ve sizin karşı tarafa daha inandırıcı bir profil sergilemeniz adına, telefon numaranızı, mail adresinizi, facebook ve google hesabınızı girmenizi öneriyoruz.

Nasıl arama yapılır?

Üye olduktan sonra ana ekranda zaten sizi karşılıyor. Buradan nereye gitmek istediğinizi (Ülke/ şehir), gidiş ve dönüş tarihlerinizi girerek arama yapabiliyorsunuz.

Arama yaparken filtreleri kullanarak daha kolay sonuç elde edebilirsiniz. Tarihleri girerek harita üzerinden fiyatları görerek seçim yapabilirsiniz. Böylece istediğiniz şehirde merkeze yakınlığını da göre bilirsiniz. İstediğiniz yeri buldunuz, burada dikkat etmeniz gerek konular var;

  • Ev sahibinin kriterlerine
  • Oda mı? Tüm ev mi?
  • Konaklayan misafirlerin yorumlarına ve puanlamalarına
  • Giriş çıkış saatlerine (Geç check-in talebi vs.)
  • Ev sahibinin iletişim seçeneklerine
  • Ve konaklayacağınız evi haritada offline olarak kaydetmeye

dikkat edin!

Offline demişken dur durak bilmeden gezen Bujuyollarda‘nın çevrimdışı haritalar yazısına bakmayı unutmayın…

Biz seyahatlerimizde uygun olsun diye bu uygulamayı da kullanıyoruz. Hem lokasyon olarak merkezi noktaları bulabiliyor, hemde kesenize uygun seçenekleri görebiliyorsunuz. Mutfağı olan evlerde küçük market alışverişleri yaparak ve ya Euro/ Dolar ülkelerine ziyaret gerçekleştiriyorsanız Türkiye’den alışveriş yaparak minimum maliyetle gezme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca gezdiğiniz şehri turist olarak değil de, o şehrin bir parçasıymış hissi ile gezmiş olma imkânı buluyorsunuz. Ayrıca konakladığınız ev ile yöresel yaşantıyı da gözlemlemiş oluyorsunuz.

#bilgezersin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir