Akçakoca’ da yeme-içme önerileri

Kategoriler AKÇAKOCA DA YEME - İÇME ÖNERİLERİ

Öncellikle ikinci gün şöyle deniz kenarında ve dalga sesleri eşliğinde balık yediğimiz akşam yemeği ile başlamak istiyoruz (Rakı demiyorum dikkatinizi çekerim, çünkü biz içmiyoruz). Şehri turladıktan sonra, tercihimizi ‘Kamelya Restoran’ dan yana kullandık. Fiyatlar Ankara ve İstanbul için söylüyorum çok uygundu. Önden karalahana sarması istedik ve gerçekten sarmaları efsaneydi. Ana yemek olarak Izgara Levrek istedik ve tam istediğimiz gibi pişirilmişti. Yanında da ise tabi ki meze çeşitleri vardı. Levreğin fiyatı 22 TL ve meze çeşitleri 8 TL’ idi. Balık, meze, arka fonda çalan Türk sanat müzikleri ve Karadeniz birleşince ortaya harika bir akşam yemeği çıktı.

Mancarlı pide

Akçakoca denince akla balıktan sonra mancarlı pide geliyor. Çoğunlukla sulak bölgelerde yetişen ve vitamin açısından oldukça zengin olan bu bitki, taş fırınlarda Akçakoca’da taş fırınlarda yapılan mancarlı pidenin tadına mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz. Mancarlı pideyi bizce mutlaka Yukarı Mahalle’de bulunan ‘Kıymetin Yeri’nde yemenizi öneririz. Yukarı Mahalle’de halk pazarı içinde ilçenin meşhur mancarlı pidesini yemek için Kıymet’in Yeri’ne gittik. Tadı mükemmel, ama pideden çok gözlemeye benzetik biz. Mancarlı pidenizi beklerken sizleri Güngör abla, şarkıları ile ve geçenlere takılmaları ile eğlendirmeye çalışıyor. Farklı bir ortam, o yüzden görülmeye değer.

Bir başka denemeniz tat ise ‘kestane balı’. Biz haziran’ da gittiğimiz için tam da zamanı olan kestane balına bayıldık ve iki kavanoz satın alıp, stokladık. Ayrıca Melengüc çiçeği tatlısını denemeden dönmeyin. Biz merkezde dolaşırken elimize alıp gezmiştik. Hamur hazırlanıp arasına da eritilmiş taze kaymağın derilmesi ile hazırlanan bu tatlı bir de şerbetlenip servis ediliyor. Düzce/ Akçakoca denince akla diğer gelen fındıktır. Akçakoca Fiskobirlik’ den mutlaka tahinli helvası alın. Tadı muazzam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir