Akçakoca’da gezilecek yerler

Kategoriler AKÇAKOCA DA GEZİLECEK YERLER

Ceneviz Kalesi

Biz Akçakoca’yı keşfetmeye Ceneviz Kalesi’nden başladık. Merkeze 3 km mesafede yer alan kale, Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerinden günümüze kadar gelmiştir. Kale avlusu içerisinde dilek kuyusu olarak da bilinen su sarnıcı yer almaktadır.

Bulunduğu konum olarak denizi sıfır gören bu kale, biz gittiğimizde ne yazık ki restorasyon nedeni ile kapalıydı. Biz o yüzden sadece manzaranın tadını çıkardık ve orada bulunan Ceneviz Kalesi Plajı’nda denize girdik. Biz haziran’ da gittik ve hava güzeldi, sadece ara sıra yağmur atıştırdı. Denize de girebildik, ama bize göre su hala çok soğuktu.

Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı, Ceneviz Kalesi Plajının hemen yakınında bulunuyor. Kaleden aşağıya baktığınızda da görebilirsiniz. Sadece çok güzel bir plaja sahip olmakla kalmayan Kadınlar Plajı, aynı zamanda ücretsiz ve kadınlar için düşünülmüş güzel bir imkândır.

Aktaş Şelalesi

Merkeze 11 km mesafede yer alan Aktaş Şelalesi, Aktaş köyüne bağlıdır. Çok fazla turist çeken 50 m yükseklikten akan bu şelale, düşen suyun sesi ve etrafı saran zengin bitki örtüsü ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Ayrıca Trekking ve Foto-Safari gibi aktiviteleri de yapabileceğiniz Aktaş Şelalesi etrafına ulaşmak için, önce Hemşin köyünü geçip, sonrasında yaklaşık 10 dakikalık zorlu bir orman parkurunu aşmanız lazım. Zorlu diyorum, çünkü biz gittiğimizde yağmur yağmaya başlamıştı ve yol gerçekten tehlikeliydi.

Hemşin Köyü Cami

Aktaş Şelalesine giderken yol üstünde bulunan Hemşin Köyünün Camisine göz atabilirsiniz. 1877 yılında Osmanlı-Rus Savaşı sonrası Artvin’den gelen Hemşinlilerin kurduğu bu cami, çantı tekniğiyle yapılan ve 150 yılı aşkın geçmişiyle öne çıkan bir yapıttır.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası merkezin 8 km güneydoğusundaki Fakıllı Köyünde bulunmaktadır. Mağara, gizemli ve tarihi gezileri seven turistlerin büyük ilgi gösterdiği Akçakoca’nın doğal bir güzelliğidir. Fakıllı Mağarasının içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler vardır. Biz mağaraya ikinci gün gittik. Giriş ücreti 4 TL olan bu mağarayı yaklaşık 15 dakikada gezmiş olursunuz. Yokuşu çıktıktan sonra iki ağaçta yeşillikleri içinde bulunan iki tane salıncak var. Burada bir mola verip aynı zamanda bizim gibi harika fotoğraflar çekilebilirsiniz (turkish version of Bali ☻).

Yukarı Mahalle

Akçakoca’nın en eski mahallesi olan Yukarı Mahalle kurulan yöresel otantik pazar yeri ile turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Tatilciler akın akın geldikleri bu mahalle’ de hediyelik eşyalar satın alıp, temiz hava eşliğinde yöresel lezzetlerin tadına bakabilirler.

Size kahvaltı için güzel ve samimi bir yer tavsiye edebiliriz: ‘Hanife’nin yeri’. Kahvaltı’ da önünüze gelen her ürün doğal ve çok özenle hazırlanmış oluyor. Ayrıca her şeyi çok lezzetlidir! Eğer günün ilerleyen saatlerinde uğramak isterseniz, laz böreğinin, kaşık makarnasının ve mancarlı pidenin tadına bakmanızı öneririm.

Akçakoca Merkez – Akçakoca Bey Anıtı

Akçakoca Bey, Osmanlının kuruluş aşamasında oldukça önemli olan ve Akçakoca ve çevresinin de fethedilmesinde görev almıştır. Akçakoca’nın anlamı Öz Türkçe’den gelmektedir. “Akça” ismi ‘oldukça,hayli beyaz” ve “Koca” ise kocamış fiilinin kökü olup, “büyük, ihtiyar”anlamına gelmektedir. Akçakoca Bey Anıtı, Orhan Gazi ve Konuralp Bey heykelleriyle birlikte bir bütün halinde ilçe merkezimizde yer alıyor. Aynı zamanda hemen arkasında bulunan ‘Akçakoca’ yazısı ile de güzel bir fotoğraf çekilebilirsiniz.

Merkeze mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Elinize bir yiyecek ve ya içecek alıp, salına salına yürüyebileceğiniz ve denize doğru oturabileceğiniz yerlere sahip.

Akçakoca Merkez Cami

Yine merkezde bulunan ve Akçakoca’nın her mevsim ilgi gören yeri olan Merkez Cami, Selçuklu Kıl Çadırlarından esinlenerek yapılan, modern bir eserdir. Akçakoca Bey anıtının karşısında bulunan Camiyi sonrasında ziyaret edebilirsiniz. Merkeze gelirken arabanızı mutlaka öncesinde bırakın, çünkü cadde fazlasıyla kalabalık olduğu için park sorunu yaşayabilirsiniz.