Kapadokya’ya defalarca gidip geldikten sonra, artık bir Kapadokya gezi rehberimiz olsun diye, yeni bir keşfe çıkmadan bu bloğu yazmaya karar verdik.

‘Güzel Atlar Ülkesi’ Kapadokya, gezilecek yerleri ile ülkenin en zengin açık hava müzesi. Kayalara oyulmuş evleri, kiliseleri, şarapları ve muhteşem günbatımı ile çok gizemli bir atmosfere sahip.

Dünyanın 8. harikası olarak kabul edilen Kapadokya, kültürel ve tarihsel zenginlikleri sebebiyle UNESCO tarafından korunması gereken bölgeler arasında yer almıştır. Yaklaşık olarak 60 milyon yıl önce  Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın lav ve küllerinin oluşturduğu tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan görüntü yöreye o ünlü doğal manzarasını vermiş.

Kapadokya’ya Ulaşım

Özellikle Ankara’ya yakınlığı ile bilinen Kapadokya’ya, güzel rotalardan geçerek ve keşfederek güzel atlar diyarına ulaşabilirsiniz. Şehirde gezmek için taksi alternatifi pahalı olacağı için ve toplu taşıma gelişmiş olmadığı için, bir çok bölgeye sadece taksi ile ulaşım mümkün. O yüzden ya araç kiralamanızı ya da kendi aracınız ile gitmeyi öneririz.Biz Ankara’dan yaklaşık 3 saatte ulaştık.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Her mevsim Kapadokya’ya gitmek için uygun. Biz bu sefer yılbaşı için Kapadokya gittik. Yağan kar her yeri kaplarken, içlerinden çıkan peri bacaları ayrı bir görüntü verdi ve aslında daha fazla sevdiğimiz mevsim yaz olmasına rağmen Kapadokya’nın kışını da çok sevdik. Bu şehir her mevsim insanı kendine çeker, her mevsim aşık eder! Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, Kapadokya’nın kışın daha sakin olacağını düşünmemize rağmen özellikle yılbaşı ve noeli fırsat bilen turistler akın akın gelmişlerdi ve çok kalabalıktı. Eğer kışın gitmeyi düşünüyorsanız, bir Ankaralı olarak şunu söyleyebilirim ki, Ankara’dan daha soğuk. Bere, atkı, yün çoraplar, kar botları vs. yanınıza almayı unutmayın.

Kapadokya’da Balon Turları       

Kapadokya‘nın en önemli simgelerinden ve bir must-do olan, Balon turları. Bir çok firma bu organizasyonu yapıyor ve fiyatları 120 – 150 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Kötü hava şartlarında tehlikeli olması nedeniyle balon turu gerçekleştirilmiyor. Biz şimdiye kadar balon turu yapamadığımız için yılbaşı sonrası mutlaka yaparız umuduyla gittiğimiz Kapadokya’da ne yazık ki, havanın rüzgârlı ve sisli olması nedeniyle o gün balonlar kalkmadı. Eğer sizin için balon turu fiyatları çok fazla geliyorsa, yapmanız gereken çok basit: Sabahın ilk ışıklarıyla havalanan balonları görmek için, alarmınızı kurun ve gün doğumunu bütün renkleriyle görmenin tadını çıkarın.

Kapadokya’da Ne yapılır?

Kapadokya’da yapılacak yığınla aktivite var.

  • Kaya otellerde konaklama
  • Bisiklet turları
  • Vadi yürüyüşleri
  • Gün doğumu ya da batımında at gezisi
  • Balon turu
  • Tarihi yerleri görmek kiliseleri görmek
  • Çömlek yapmak
  •  Atv gezisi ya da safari ile doğayı keşfetmek
  • Şarap tadımları yapmak ve yöredeki bağlarını görmek

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

 1.Göreme Unesco Dünya Mirasları koruma listesinde yer alan bir bölge. Dokusu, taş evleri ve zamanında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış peri bacaları var.

2.Göreme Açık Hava Müzesinde: baskılardan kaçan Hıristiyanların sığınak olarak kullandığı birçok kilise var;

-Rahipler ve Rahibeler Manastırı

-Elmalı Kilise, Aziz Basil Şapeli

-Tokalı Kilise

-Yılanlı Kilise

– Vaftizci Yahya Kilisesi

– Göreme: carpet store – Galeria Ikman: Kilimler ve mekân harika ve öyle bir tasarlanmış ki, özellikle turistler için Alaaddinin sihirli lambası hissiyatını verebiliyor. Eğer mağazadan bir şey alırsanız, fotoğraf için izin veriyorlar, onun dışında fotoğraf için ücret ödemek zorunda kalırsnız. Bu ücret yaklaşık 5-10 arası. Ayrıca isteğe bağlı orada, profesyonel fotoğraf çekimi ayarlayabilirsiniz. Drone ile muhteşem fotoğraflar ortaya çıkabilir, bizden söylemesi.

3. Aşk Vadisi – Love Valley Aşk vadisinin masalsı bir hikayesi var: toprak kavgasından dolayı bereketli bir köyde iki sülale arasında husumet çıkar ve bu kavga köyü ikiye böler. Adeta iki farklı dünya olmuşlardı. Belli bir zaman sonra köy ahalisi böyle olmaz diyerek bu düşmanlığı ortadan kaldırmak için düşman köy taraflarından bir kız bir erkeği birbirleriyle tanıştırırlar. Bu çift birbirlerine aşık olurlar. Düşman aileler bu iki kişinin evlenmelerini istemezler. Ancak bir şekilde bu iki genç evlenir ve çocukları da olur. Düşman aileler bu durumu hazmedemeyerek erkeği öldürürler ve kız da bu acıya dayanamayarak intihar eder. Bunun sonucunda Allah da ibret olsun diye bu köye gökyüzünden taşlar yağdırmış, taşlar sadece bu iki düşman sülaleyi yok etmiş.İşte bu olaydan sonra bölgeye Aşk vadisi adı verilmiş ve günümüzde özellikle turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Gittiğinizde mutlaka kalpli salıncakta sevdiğinizle poz verin. Orada ayrıca atv turu yapabilirsiniz.

4.Ihlara Vadisi Ihlara Vadisi

5.Güvercinlik Vadisı

6.Güllüdere Vadisi

7.Paşabağ Vadisi

8.Ortahisar Kalesi

9.Zelve

10.Ürgüp

11.Tursan Şarapcılık

12. Asmalı Konak

13.Ortahisar Kalesi

14.Üç Güzeller

15. Uçhisar ve Uçhisar Kalesi

16.Uçhisar Kocabağ Şarapcılık

17.O Ağacın Altı Cafe

18.Avanos

19. Avanos’ta yer alan Güray Müzesi

20. Devrent Vadisi

21.Çavuşin Köyü

22. Yer altı şehirleri: Derinkuyu, Kaymaklı ve Gaziemir

23. Saç müzesi

Kapadokya Otelleri

Kapadokya’ya gelmişken öncelikle mutlaka bir taş ve mağara odasında kalmalısınız. Biz tercihimizi Stone House Cave Otelden yana kullandık ve memnun kaldık. Açık büfe kahvaltısı ile bu otelde geceliği yaklaşık 350 TL’ye konakladık. Genel olarak şunu söyleyebilirim ki, yılbaşı nedeniyle otel bulmak çok zordu. Özellikle turistlerin yılbaşı için akın akın gelmesi, biz yerlilerin hem oda bulamamasına hem de fiyatların gereksiz pahalı olmasına sebep oldu. Onun dışında size şunu söyleyebilirim, Göreme otellerin Ürgüp’e göre daha pahalı olmakla birlikte daha turistik bir kısma hitap ediyor. Daha uygun oteller istiyorsanız kesinlikle Ürgüp otellerine bakmalısnız.

Kapadokya’da Ne Yenir?

Çanak çömlek ve testi yapımı meşhur olan bu şehrin en ünlü yemeği de Testi kebabı! İster kuzu, ister etli ve ya vejetaryen usülü, seçim sizin. Avanos çömlekleri içinde, sebzeler ile birlikte ağır ağır pişen kebap. Tüm ağır ateşte pişen etler gibi yumuşacık oluyor. Testi kebabının sunumu da ayrı güzel. Masaya getirilen çömlek,  garsonun size göstermesi ile testinin boğazını kendiniz kırıyor ve sonrasında garson tarafından içindekiler servis ediliyor.

Şunu söylemeden geçemeyeceğim, testi kebabının eti bize fazla yağlı geldi. Biz dana istemiştik ve okadar yağlı bir et geldi ki, daha fazla sebzesinden yemek zorunda kaldık. Onun dışında bir önceki gelişimizde güveçte kuru fasülye yemiştim ve tadını da hala unutmam, Müthişti. O yüzden güveçli yemeklerini tavsiye edebiliriz.

Bağları ile ünlü olan Kapadokya, sarmalık yaprağı ile de ünlü. O yüzden çoğu restoranın menüsünde yaprak sarmayı bulabilirsiniz ve mutlaka tatmalısınız.

Tatlı olarak yemek sonrası size Dolaz’ı önerebilirim. Dolaz, Un helvasının, Kapadokya yöresine özgü yumurta ile ceviz eklenerek tatlandırmak adına ise sadece pekmez kullanılan hali.

Kapadokya Restoranları

Göreme:

Topdeck Cave Restaurant

Sadece 10 masası olan otantik ve çok samimi bir mekân. Yemekleri aşırı lezzetli ve sıradan değil. Adres:Hafiz Abdullah Efendi Sokak No 15 Goreme, 50180

Viewpoint Cafe Restaurant

Eğer Göreme’de daha uygun bir restoran arıyorsanız, Viewpoint size hem Kapadokya lezzetleri sunup hem de güler yüzlü çalışanları ile memnun bırakacaktır. Harika bir manzarası var ve servisi çok hızlı. Özellikle güveç yemeklerini ve ya fajitalarının tadına bakabilirsiniz. Adres: Orta Mah. Cami Sok. No:6, Goreme, 50180

Ürgüp: Tarihi Asmalı konağın iç bahçesinde, güzel bir atmosferi var. Yemeklerin neredeyse hepsi ev yapımı ve baya lezzetli. Mezelerini ve zeytinyağlıları (özellikle sarmalarını) denemeye değer.  Adres: Mustafapaşa Köyü, Şahin Cd. No:16, 50420 Ürgüp.