Kiev – yeme – içme önerileri

Kategoriler KİEV' DE YEME İÇME ÖNERİLERİ

Kiev sadece yakınlığı ve turist çeken başka özellikleriyle değil, aynı zamanda kültürü ile de dikkat çekiyor.Biz, mutfak kültürümüzün büyük bir ölçüde benzediğini ve sadece küçük detayların büyük rol oynadığını gördük. Ukrayna kültürünün Özbek, Türkmen ve Rusların karışımı olduğu için, tadını çıkara çıkara yemeklerinin tatlarına bakıp severek yiyebildik. Kiev yeme-içme önerilerinde sadece yerel yemeklere odaklanıp size fikir vermek istedik.

Tek tek Ukrayna’ya özgü yemekleri anlatamadan önce size aktarmak istediğimiz şeyler var. Öncelikle biz Ukrayna’nın yemeklerini çok sevdik. Ersin kendini ‘Vareniki’ yemekten alamadı misal. Ukrayna’nın her şehrinde çok da yaygın olan açık büfe restoranlar var. Burada tabldot usulü istediğiniz yemekleri alıyorsunuz ve onları ödüyorsunuz. Çeşitlilik açısından aşırı zengin olan bu restoranlarda kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca tatlıları ve pastaları çok güzel. Tek sıkıntı, İngilizce bilmemeleri oldu bizim için. Bazı yemeklerin içeriğini vs. öğrenemedik. Fiyatlar çok uygun ve gerçekten çeşit çeşit alıp karnınızı tıka basa doyurabilirsiniz. Her semtte ve şehrin birçok noktasında olan ‘Puzata Hata’ hem uygun fiyatları hem de zengin menüsü ile bizim oldukça memnun ayrılmamıza sebep oldu. Sıkça ziyaret ettiğimiz bu restoran’da özellikle patatesli Vareniki, Kiev köfte, patatesli krep, Strudel ve Syrniki sevdik. Hatta kendimizi sürekli dönüp dolaşıp Puzata Hata’da bulduk.

Ukrayna’nın yemeklerini gerçekten severek yiyebildik. Bunun tadı çok kötü çok farklı dediğimiz hiçbir şey olmadı. O yüzden aç kalırım korkusu yaşamanıza hiç mi hiç gerek yok.

‘Borscht’ Borş çorbası

Borş çorbası

Ukraynalı yemekler çok fazla malzemeyi bir arada kullanması ile meşhurdur. Borş çorbası da bunun bir kanıtıdır. Aslen bu çorba tam olarak 30 malzemeden yapılmıştı, ancak zamanla busayı azaldı. Yapılışı şekli ise hiç değişmedi: Et suyu (Et ve ya Domuz oluyor),pancar kökü, lahana, havuç, patates ve maydanoz kullanılır. Borş çorbasını içerken yapmanız gereken belirli ritüeller var: Yanında ekmek yerine,sarımsaklı börek ‘Pampushki’ servis edilir ve onu yanında yemeniz lazım. Bol sarımsaklı harika bir şey bu! Çorbayı içerken de yanı sıra bir kaç kaşık ‘Smetna’ (yoğurt/ quark karışımı) yemeniz lazım. Ukrayna geleneklerine göre,evlenme çağında olan her kız bu çorbayı pişirmeyi bilmeli. Tadı kötü değil, ama çok sevdiğimizi söyleyemeyiz. Bir kere domuz olmayıp vejetaryen usulü borş çorbasını bulmak kolay değildi.

Borş çorbası fiyatı: 70-140 Grivna arası

‘Kotleta Po Kievski’ Chicken Kiev

‘KotletaPo Kievski’ Kiev Köftesi olarak da bilinir ve aslında tavuk köftesidir. Taze tavuk filetolarının tereyağı ve dereotundan oluşan harika bir kombinasyonu.Günümüzde ‘Kiev Köfte’ Londra ve New York genelinde şık restoranlarda servis ediliyor ve genel olarak ‘Cordon Bleu’ye benzetiliyor. Biraz fazla yağlı olmasına rağmen tadını sevdik. 

Puzata Hata’ da tanesi 70 Grivna                                                                                Porsiyonu: diğer restoranlarda 100-150 Grivna arası

‘Deruny’ Potato pancakes

Deruny

‘Deruny’ yani patates krepleri özellikle kahvaltılar için harika bir tercihtir. Deruny her zaman taze kızartılır ve sonrasında sıcak sıcak yenir. Nasıl yapılıyor: İlk önce patatesleri ince ince rendeledikten sonra, lezzetlendirmek için içine soğan, kıyma, mantar, taze otlar ve bol baharat ekleniliyor. Sade istiyorsanız eğer, sade patatesli isteyebilirsiniz. Bizim mücvere benzettiğimiz Deruny’nin yanında ‘Smetana’ ekşili krema sosu ikram ediliyor ve ikisinin uyumu muhteşem oluyor. Kahvaltıda tercih ettik ve çok sevdik.

Deruny porsiyonu: 70-150 Grivna arası

‘Vareniki’

‘Vareniki’ Ukrayna’da mutlaka yemeniz gereken bir başka yemek. Vareniki aslında bir çeşit mantı. Mayasız hamurdan yapılır ve Hilal ya da kare şekillerinde hazırlanır. Biz Vareniki’yi bizim mutfağımızda bulunan Hinkala benzettik. Ukraynalılar Vareniki’nin iç malzemelerinde oldukça yaratıcı: Patates, kıyma, ciğer, peynir,mantar, lahana, kabak, balık, yumurta ve ya frenk üzümü kullanılıyor. Vareniki hem tuzlu hem de tatlı yenilmekle birlikte yine ‘Smetana’ sosu ile servis ediliyor. Türk mutfağında yoğurt Ukrayna da ise Smetana kullanıyor. Yalnız Smetana’nın şöyle bir özelliği var ki, hem tuzlu hem tatlı çeşitlerine yakışıyor. Bu ekşi kremalı sosu ben Almanya’da olan ‘Schmand’a benzettim. Vareniki’yi servis ederken mutlaka üstüne karamelize edilmiş soğanı ekliyorlar ve Vareniki’ye gerçekten çok yakışıyor.

Vareniki porsiyonu: Puzata Hata 70 Grivna                                                              Barvy: 250 Grivna

‘Strudel’

Elmalı Strudel

‘Strudel’, yani İngilizce adı ile Pie, Ukrayna’da hem tatlı hem de tuzlu yapılıyor. Tatlı çeşitleri olarak, elmalı, kirazlı, tatlı peynirli yapılıyor. Tuzlu olarak ise peynirli, ıspanaklı ve ya patatesli yapılıyor. Ben ne Almanya’da ne de Avusturya’da böyle bir lezzet tatmamıştım. Kesinlikle yanında bir kahve ile denemelisiniz. Elmalı ve kirazlı Strudelin tadına bakın! Mükemmel!

Strudel bir adet: Puzata Hata 50 Grivna                                                                  Diğer restoranlar 70-120 Grivna

‘Syrniki’

‘Syrniki’ bizim bildiğimiz pankek aslında, hem görünüşü hem de tadı ile. Tek fark, quark ile yapılmasıdır. Yanında bal, ekşi krema ve reçel ile servis ediliyor. Biz  Syrniki’nin tadına çok ama çok bayıldık. Cheesecake’in daha hafif halini düşünün, muazzam! Ben ilk yediğimde 4 tane istedim ve hepsini yiyebildim.

Syrniki fiyatları adet: 50-100 Grivna

İçecekler

‘Uzvar’

Uzvar çeşitleri 

‘Uzvar’ Ukrayna’nın milli içeceklerindendir ve bizdeki hoşaf ile aynı malzemelerden yapılır. Ukrayna halkı genel olarak su tüketmeyi pek sevmediğinden yemeklerin yanında Uzvar ikram ediliyor. Uzvar kurutulmuş meyvelerden hazırlanan ve bal ile tatlandırılan ve çok fazla çeşitlendirilmiş olan bir içecektir.

Uzvar: bir bardak yaklaşık 50 Grivna

Su

Ukrayna’da gazlı ve gazsız su içiliyor. Marketten aldığımız birçok suyun tadını pek beğenemedik. Ayrıca gerçekten su biradan daha pahalı. Biz 1 litrelik su için ortalama 13-15Grivna ödedik. Kıyaslama yapacak olursak bir teneke bira ise ortalama 10 Grivna.

Kahve

Frankie Cafe’ de Capuccino

Öncelikle kahvelerini çok beğendim. Kiev sokaklarında adım başı büfe tarzı ayaküstü kahve alabileceğiniz büfe var ve kahvenin tadı gerçekten Türkiye ile kıyasladığımda bir çok kafeden daha güzeldi. Burada fiyatlar dolaysıyla oldukça uygun: Espresso 14, Amerikano 16, Cappuccino 22, Latte 23 ve sıcak çikolata 28 Grivna.

Restoranlarda ve ya kafelerde Kahvenin fiyatı ortalama 40-60 Grivna arası değişiyor.

Frankie Cafe