UKRAYNA: GİTMEDEN ÖNCE MERAK EDİLENLER

Kategoriler UKRAYNA: GİTMEDEN ÖNCE MERAK EDİLENLER

Ülkeye giriş – çıkış

Belirttiğimiz gibi ülkeye giriş için Türkiye vatandaşlarına vizeye gerek yok, ancak çipli yeni kimlik ve ya pasaportunuzun olması gerekiyor. Ben Alman pasaportum çıkış yaptım. Ersin ise kimlik ile çıkış yapmayı denemek istedi. Ama ne olur ne olmaz diye hem kimliği hem de pasaportu yanımıza almıştık, ancak sizlere doğru bilgi verebilme amacıyla görevliye sorduk ve ikisine gerek olmadığını gerçekten sadece birinin yeterli olduğunu söyledi. Tek fark şurada oluyor: Eğer kimlikle giriş yapacaksanız size bir form vererek doldurmanızı istiyorlar ve onu da seyahat boyunca yanınızda taşımanız gerekiyor.

Giriş ve çıkış damgalarınız yine bu form üstünde oluyor. Pasaportu kullanırsanız, bu forma gerek kalmıyor. Harç pulu yurt dışına çıkarken Türk vatandaşlarının mecburi alması gereken bir şey olduğundan, iki seçenekte de alınması gerekiyor. Çıkışı Ankara’dan yaptık. Ukrayna’ya girişte, gümrük kontrolünde, uzun kuyruklar oluştu ve görevliler yolculara bir takım sorular yöneltiyordu. Sıra bize geldiğinde, ben Alman pasaportumu uzattım, Ersin ise kimliğini çıkarttı. Sonrasında görevli yanında pasaportun var mı sorusunu yöneltince, pasaportu çıkardık ve uzattık. Bize diğerlerinin aksine hiçbir soru sormadan, damgayı vurduktan sonra, geçebilirsiniz dedi.

Kimlikle giriş yapan yolculara hep sorular yönelttiklerini fark ettik, durduk, dinledik. Bu sorular nedir? Neden geldiniz? Hangi otelde kalacaksınız? Otel rezervasyonunu gösteriniz?Dönüş biletinizi gösteriniz? Kısaca bizce çok fazla bir zorluk yaşamadan Ukrayna’ya giriş yapabilirsiniz.

Ukrayna’da Pasaport kontrolü ve yanınızda olması gerekenler

 • Otel rezervasyonu (ekran görüntüsü almanız da yeterli)
 • Dönüş bileti
 • Biraz nakit para (bizim yanımızda 50 Dolar vardı)
 • Sağlık sigortası (aslında zorunlu, ama bize sorulmadı, biz yaptırmadık)

Ukrayna’da İngilizce sorunu

St. Michael Katedralin önünde bulunan bir levha – İngilizce hiç kullanılmamış

Ukrayna’ da dil sorunu yaşar mıyım? Kesinlikle yaşarsınız! Ukrayna alışkın olduğumuz bir Avrupa şehri gibi değil. Ülkede konuşulan dil Ukraynaca ve onu Rusça takip ediyor. İngilizceyi bilenler var ama biz doğru dürüst bilene açıkçası rastlamadık. Gençler de dâhil, hiç mi kimse bilmez? Hayır bilmiyorlar. Bilmemekle kalmayıp, anlamaya veyahut anlatmaya da çabalamıyorlar.

Bu nasıl mı oluyor? Hemen anlatıyoruz: Ukrayna’da meşhur olan ‘Tabldot’ restoranlardan birine girdik. Tavuk mu/ et mi sorumuza örnek cevap alamadık. Borş çorbası denemek istedik, vejetaryen istedik, yine anlatamadık. Ve gerçekten böyle sıkıntıları çok yaşadık. Biz de ne yaptık bildiğimiz ve öncesinde araştırıp tanıdığımız ve emin olduğumuz lezzetleri yedik. Üzücü olan şuydu ki, biz İngilizce soru sorduğumuzda, bize dert anlatmak (ki bizce anlatmaya bile çalışmıyorlardı) onlara çok zor geldi. Ağız burun eğmeler vb. sıkıntılar yaşadık. Bir restoranda yemekleri çekmemizden rahatsız olan müdür, gelip bize Ukraynaca bir şeyler söylemeye başladı. Anlamadık tabi ki. Tekrarlayabilir misiniz dediğimizde ise yine aynı Ukraynaca cümleyi tekrarladı. Artık biz tahmin ederek fotoğraf makinesini kaldırdık ve konu böylelikle hal oldu.

Bizce herkesin anlayabileceği çok basit olan vücut dilini ve mimikleri kullanmıyorlar. Menülerin çoğunda İngilizce kısımlar yok ve o yüzden bazı restoranlarda hiçbir şey anlamadan ve anlaşamadan oradan çıkabilirsiniz. Turistlerin tercih ettiği restoranlarda İngilizce kısımlar olmakla birlikte, garsonla da iyi bir şekilde anlaşabiliyorsunuz. Zaten İngilizce bilen de elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyor. Bizim çevrim dışı kullanabileceğimiz sözlüğümüz vardı, oradan çeviri yapabiliyoruz. Ancak onların umursamaz tavırlarından ve çok fazla turistik şehir olmasına rağmen, çaba göstermemeleri, bizi de negatif etkiledi ve kullanmadık açıkçası. Gitmeden önce harita indirip destinasyonları etiketledik ve ulaşımı vs. araştırmıştık, onları hem çevrim içi hem de çevrim dışı kullanabildik. Eğer bunun hakkında daha fazla detay öğrenmek istiyorsanız, lütfen tıklayın .

Metro duraklarında İngilizce kısımlar var, o konuda bir kuşkunuz olmasın. Jetonları gişeden alırken, fiyat camda yazıyor ve sorunsuz alabilirsiniz. Genel olarak halkın bir kısmı İngilizce bilmese de yardım etmeye çalışıyor. Bununla ilgili yaşadığımız bir olayı anlatmak isteriz: Hava limanından otele geçmek için, otobüse bindik ve biletin şoförden alındığını biliyorduk. Hava alanında yanımızda bulunan 50 Doları da bozdurmuştuk. Otobüse bindikten sonra, hemen şoföre yönelip iki bilet almak istedik (toplam 16 Grivna = Kişi başı 8 Grivna) ve 100 Grivna uzattık. Şoför hiçbir şey söylemeden parayı geri çevirdi ve öylelikle anladık ki, bozuk para istiyordu. Ancak biz de döviz bozdurduğumuzdan hiç bozuk para verilmemişti. Otobüste olan yolculardan 100 Grivnayı bozmalarını rica ettik, ancak kimseden o kadar çıkmadı. Bunun üzerine kendi aralarında bir şeyler konuşup, bir erkek benim, yaşlı bir hanım efendi ise Ersinin biletini ödedi. Çok güzel bir jest olmamış mı sizce de? Açıkçası biz çok mutlu olduk!

Internet

Bizim seyahatimiz sadece 3 günlük olduğu için telefon hattı almaya gerek duymadık. Ayrıca isterseniz yurt içinde kullandığınız hattınıza ek yurt dışı paketi yükleyebilirsiniz, ancak bizce bu biraz maliyetli oluyor. Peki, internet işini nasıl çözdük? Eğer hava alanında Taksi ve ya Uber için gerek olur diyorsanız, Kyiv Boryspil ve Kyiv Zhulyany hava limanlarında FreeWifi var. Hatta süre kısıtlaması yok, sadece arada bir oturum açmanızı istiyor (Reklam). Onun dışında şehrin birçok merkezi parklarında, kafelerde, merkezi caddelerde, restoranlarda, otobüslerde Wifi mevcut. Bu özellikle turistler için sunulan çok güzel bir imkân. Onun dışında otelimizin Wifi’sini kullandık.

Otobüste Free-Wifi

Para Birimi

Para birimiUkrayna Grivna’dır. Ukrayna Grivnası ile Türk lirasının karşılaştırması 1 Ukrayna Grivnası 0. 20 Türk Lirasıdır. Yani 1 TL, 4,92 Grivnasına (yaklaşık 5 Grivna) eşittir. Bu yüzden Ukrayna da Türk Lirası önemli olmakla birlikte, uygun fiyata yiyip içime imkânları sunmaktadır. Biz Ukrayna’ya giderken yanımıza sadece 50 Dolar aldık. O da hani ne olur ne olmaz diye. Çünkü biz genel olarak Kart ile ödemeyi seviyoruz.

Bankanızın ortak ATM’sinden de istediğiniz zaman komisyon ücreti ödemeden para çekebilirsiniz. Bu bizim şahsen daha fazla işimize geliyor, çünkü seyahat sonlarında elimizde para kalsın istemiyoruz. ATM’lerden ihtiyaç duyduğumuz kadarını çekip harcamak daha mantıklı. Döviz bürolarında Euro, Sterlin in yanında TL’de bozdurmak mümkün,ancak biz size yanınıza Dolar almayı tavsiye ederiz. Merkezi yerlerde hemen hemen her yerde döviz büroları bulmak mümkün ve gecenin geç saatlerine kadar açık oluyor. Hatta restoranların içinde bile ATM’ler gördük. Eğer yanınızda fazla döviz varsa, sadece az bir kısmını havaalanından, geri kalanını şehir merkezlerindeki bürolarda bozdurmanızı tavsiye ederiz (kur farkı var).

Ukrayna’ya uçakla ulaşım

Kyiv Zhulhany Havalimanı

Fly Ukraine yani Ukrayna Havayolları ile Ankara’dan Ukrayna’nın şu şehirlerine direkt uçuş imkânı sağlanıyor:

 • Kiev
 • Lviv
 • Odesa
 • Kharkiv

Onun dışında Pegasus ile Ankara dan direkt olarak uçabilirsiniz. İstanbul’dan Kiev’e direkt uçuş için Türk Hava Yolları ve ya yine Ukrayna Hava Yollarına bakmanız lazım.

Lviv’e, Istanbul dan direkt uçan havayolları 3 tanedir ve yaklaşık 2 saat sürüyor: Pegasus, Türk Hava Yolları ve Atlas Global. Pegasus’un İstanbul’dan direkt uçuşları ayrıca Ukrayna’nın Zaporijya ve Kharkiv şehirlerine mevcut.

Dikkat: Kiev’e hem ‘Borispol’ hem de ‘Zhulhany’ havalimanlarına Türkiye’den ulaşım sağlanabiliyor. Buna dikkat edelim.

Sağlık sigortası

Ukrayna ya giriş yapmadan önce sağlık sigortası (police) yaptırmanız ve yanınızda taşımanız zorunludur. Ancak pek kontrol edilmediği gibi şimdiye kadar bu yüzden sorun yaşayanlar çok nadir. O yüzden kalacağınız vakti de göz önünde bulundurarak bunun kararını kendiniz verin. Biz sigorta yaptırmadık ve açıkçası kısa ziyaretler için de gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Bu tabi bizim tercihimiz, takdir sizindir!

GENEL OLARAK DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ukrayna’da Almanya’da ki gibi gazlı ve gazsız su mantığı var. Yani restoran ya da marketten su alırken buna dikkat edin (no gas/ with gas). Musluktan su içmedik, içmeyin de. Ancak suyun tadı bizim alışkın olduğumuz gibi değil. Biz beğenemedik. Gözlemlediğimiz kadar Ukraynalıların pek su içme alışkanlığı yok, daha fazla çay, meyve suları ve kompostolar ya da onlara özgü olan Uzvar (bir hoşaf türü aslında) içiliyor.

Ukrayna’da su yerine daha fazla ‘Uzvar’ ve meyve suları tercih ediliyor

Trafik çok sakin, hız sınırlarına uyuyorlar ve özellikle yayalara büyük saygı duyuluyor. Yaya geçitlerinden yaya olarak rahatça geçebilirsiniz. Arabalar anında duruyor. Korna çalan çok fazla görmedik. Trafik ışıklarına herkes uyuyor. Yayalar araba olmasa da, karşıdan karşıya geçmiyorlar ve ışığın yeşile dönmesini bekliyorlar (yeri geldiğinde 80 saniyeyi bile buluyor.).  

Kiev’de sadece bazı parklarda ve bahçelerde alkol tüketmek yasak. Ayrıca bazı açık alanlarda, çok da büyük bir levha ile belirtilmiş ise, o alanlarda sigara içmek de yasak. Ama geneli, bira-park keyfini çok seviyor.

Restoranlarda bahşiş Ukrayna’da da Türkiye’deki gibi işliyor. Kart ile ödeme yapılsa bile, sonrasında garsonlar tarafından bahşiş bekleniliyor. Yan masamızda olan yerli bir aile kahvaltı sonrası örneğin kart ile ödeyip, 20 Grivna bahşiş biraktı.

Peki, Ukrayna ya da daha doğrusu Kiev güvenli mi?

Kiev’de suç oranı çok yüksek değil, ancak yine de ufak hırsızlıklar olabiliyormuş. Biz hiçbir kötü olay yaşamadık. Sadece çok dikkat çektiğimizi söyleyebilirim. Özellikle kadınları kıyafete ve bakıma çok önem verdiği için, sizi baştan aşağıya süzebilirler. Onun dışında şehir cidden çok güvenli. Metro altlarında kontrolörler, polisler ve güvenlikler var. Alt geçitlerde, metro çarşısı ve mağaza önlerinde de güvenlik bulunuyor.

Ne zaman gidilir?

Ukrayna´ya şu zaman ya da bu zaman gidilir demek bence yanlış. Her şehrin her ülkenin tadı mevsimine göre değişir. Ancak Ukrayna’nın kışı, soğuk ve ağır oluyor. En ideali ilkbahar ya da sonbahar gibi gözükse de, siz yine de bir fırsat bulduğunuzda yaz – kış demeden gezin – Gidin J

Biz Ekim de, 29 Ekimi de fırsat bilip, Cuma dan Pazartesine kadar Kiev’e uçtuk ve sizlere elimizden geldiğince detayları ile Kiev’i anlatmaya çalıştık. Bizim gittiğimiz ilk gün aşırı bir soğuk ve ayaz vardı. Neye uğradığımızı şaşırdık resmen. Ancak sonraki günler hava düzeldi ve en azından güneş çıktığında bizi ısıtmayı başardı. Ukraynalılara göre ise daha çok sonbahar havası vardı sanki. Onlar alışkın olduğu için üşümüyorlar sanki. 

Ukrayna’ da sonbahar

Ukrayna’da moda ve alışveriş

Ukrayna’da param değerli, çok güzel alışveriş yaparım, kürk filan alırım diyorsanız, yanılıyorsunuz! Ukrayna’da kıyafet gerçekten çok pahalı. Zara, Mango, Bershka vs. Türkiye’den de pahalı, bunu gözlemleyebildik. Ona rağmen güzel giyindiklerini düşünüyoruz. Bir kere topuklu ayakkabı ve abartılı aksesuarları çok seviyorlar. Ayrıca ömrümde hiç görmediğim kadar güzel ve farklı kabanlar ve kürkler gördüm. Resmen hayran kaldım. Ancak gerçekten pahalı. Ukrayna’da Colin’s ve LC Waikiki mağazaları da var. Ama bu mağazalardaki fiyatlar Türkiye’ye göre çok daha pahalı. Örneğin Colin’s Türkiye’de 150 TL olan bir mont, Ukrayna’da yaklaşık iki katı fazlasına denk geliyor.

Siz de Ukrayna seyahat planı oluşturmak istiyorsanız özenle hazırladığımız Kiev gezi rehberini okuyabilirsiniz. Hadi gelin Kiev’e gidelim!

Trukhaniv Adasından Kiev

#bilgezersin

UKRAYNA: GİTMEDEN ÖNCE MERAK EDİLENLER” için 2 yorum

 1. Merhaba
  Öncelikle yazınızı okumak çok keyifliydi teşekkürlerimi iletiyorum..
  Ukrayna’ya ilk defa gideceğim. 14 gün tatil planı yaptım. Yanımda bin TL götüreceğim. Sizce sorguda bir sıkıntı olur mu. Bir diğer sorum ise kız arkadaşımı görmeye gideceğim ve rezervasyonu onun adına olacak şekilde 2 kişilik ev kiraladık. Bu belgede benim adım geçmiyor ve soracakları zaman nasıl bir yol izlemem gerekir ? Şimdiden bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Biz teşekkür ederiz asıl yorumunuz için..
   ilk sorunuz olan parayı ele alalım biz kontrolden geçerken hiç soru sormadılar bir sıkıntı yaşamadık yani bir problem olacağını düşünmüyorum. içiniz rahat etsin istiyorsanız bankaya yatırın ve tavsiyem dolar yada euro olarak götürün kur daha iyi ve havalimanında bozdurmayın. ikinci sorunuza da gelirsek ev kiralarken yani airbnb de bir kişinin bilgisi yeterli oluyor ikinci kişinin bilgilerini nadir istiyor ev sahipleri eğer sorguda sorarlarsa doğruyu söyleyin gerçekten her zaman daha etkili oluyor arkadaşınızın ev kiraladığını ve dışarda sizi beklediğini söylerseniz bence bir problem çıkartmazlar. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir