Mart 2017 de iki ülke yapılan anlaşma sonrasında Türk vatandaşları için Ukrayna ya giriş çıkış artık pasaportsuz ve vizesiz gerçekleşebiliyor. Seyahat için sadece çipli kart yeterlidir.

Her yıl yaklaşık 11 milyon Türk Ukraynayı ziyaret ederek bu rakamın gittikçe arttığını gözlemleyebiliyoruz.

Son günlerde Doların 6, Euro’nun ise 7 olması seyahat planlarımızı oldukça etkiledi. Ancak hem pasaport ve vize istememesi hem de bizim paramıza göre (hala) uygun olması resmen Ukrayna’ya Türklerin akın akın gitmesine ve o bilinen gece hayatı ve ya kadınları imajından yavaş yavaş kurtulmasına sebep oldu. Hal böyle olunca bütçenizi fazla aşmadan, doyasıya yiyip içip bir tatil planı yapıyorsanız ve Ukrayna ya gitmeden önce merak ettikleriniz varsa ‘Ukrayna’ya gitmeden önce merak edilenler’ yazısında cevaplamaya çalıştık.

Ukrayna nerede?

Ukrayna Doğu Avrupa’da yer alan birdevlettir ve kuzeyinde Beyaz Rusya, doğusunda Rusya, güneyinde Azak Denizi,Karadeniz, Moldavya ve Romanya, batısında Macaristan, Çek Cumhuriyeti vePolonya yer alıyor. Ülkenin en büyük ve aynı zamanda başkenti Kiev’dir. Odesa, Kharkiv ve Lviv yine sıkça ziyaret edilen popüler şehirlerdendir.

Hangi şehirleri ziyaret edebilirim?

  • Kiev

Açıkçası her zaman Ukrayna da ilk gitmek istediğim şehirdi. Öncesinde araştırıp gitmiş olsak da adeta büyülendik. Detaylı yazımızı okumak için tıklayın.

  • Lviv

Lviv, Kiev’den sonra en kalabalık ve ençok turist ağırlayan ikinci şehirdir. Polonya sınırına yakın olan bu şehir dahaAvrupai olmakla birlikte daha küçük olduğu için ulaşım sorunu ortadan kalkıyorve yürüyerek birçok istediğiniz yere ulaşabiliyorsunuz.

  • Odesa

Odesa daha fazla yazın tercih edilenrotalar arasında olsa da, sadece deniz kum ve güneşten ibaret değil. Çok güzelmüzelerine ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük yeraltı şehrine de sahip.

  • Kharkiv

Kharkiv doğası ile ön plan da olup, daha fazla dinlenmek ve huzur bulmak istiyorum diyenler var ise, hemen Kharkiv’e bilet bakmalı. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında giderseniz doğanın ve parkların tadını daha fazla çıkarabilirsiniz.Otel rezervasyonu (ekran görüntüü almanız da yeterli)

#bilgezersin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir