ÜRDÜN GEZİ VE MALİYET REHBERİ

Kategoriler ÜRDÜN GEZİ VE MALİYET REHBERİ

Ürdün’de ne kadar bütçe gerekli? Neler bilinmeli ve nasıl plan yapılmalı? Ürdün gezi ve maliyet rehberimizde size yardım amaçlı bunlara cevap vermeye çalıştık. En pahalı seyahatlerimizden biri olan Ürdün hakkında bilinmesi gerekenler için hadi okumaya başlayın..

Her gezgin gibi bizde seyahat planı yaparken gideceğimiz ülkenin araştırmasını yapıyoruz ve ona göre hareket ediyoruz.

Ürdün pahalılığı ile bizi şok eden ülkeler arasında ve o yüzden en pahalı seyahatlerimizden biri oldu! Tabi ki bunda kur farkının da çok büyük bir katkısı var 1 JOD = 7 TL’ye (Ocak 2019) tekabül ediyor dolayısı ile bizim için pahalı bir ülke oluyor.

Seçimlerinizi doğru yaparsanız ve biraz da araştırmacı iseniz sizde uygun yollar bulacaksınız bundan eminiz. Bizim amacımız size yardım etmek.

Ürdün’de Ne Kadar Harcanır?

Burada konu sizinle alakalı aslında, bu ülke uç noktaları olan bir ülke – çok lüks ve pahalı mekanlar da var – çok ucuz olan mekanları da, tercih sizin. Uygun konaklama yapayım uyguna yemek yiyeyim diyorsanız size tüyolarımızdan bahsedelim.

Ürdün Ulaşım?

İlk olarak ulaşımdan bahsedelim istedim;

Pegasus haftanın 3 günü Amman’a sefer düzenliyor ve Ankara çıkışlı oluyor bu uçuşlar. Uygun bilet arıyorsanız Ankara’dan arama yaparsanız daha uygun olur sizin için. Biz biletimizi Pegasustan aldık kampanya döneminde 2 kişi gidiş geliş 1100 TL’ye almıştık.

THY günlük İstanbul’dan Amman’a sefer düzenliyor ayrıca her 2 günde birde Akabe’ye direk uçuşları var. Yabancı turistlerin çoğu Akabe’yi tercih ediyor çünkü Wadi Rum’a en yakın havalimanı orası olduğundan talep görüyor.

Amman’a inip yakın bölgeleri gezeyim ardından Akabe’ye uçayım derseniz de uçuşlar mevcut bunun da bedeli 65 JOD (455TL) oluyor.

Ürdün’de ulaşım biraz problem çok gelişmemiş ulaşım ağları o yüzde size ayrıntılı yazayım siz kararınızı verin.

Ürdün’de otobüs ile ulaşım

Ülkede bu ulaşım biçimi de çok gelişmemiş belirli yerlere gidiyor otobüsler; Amman – Akabe – Petra gibi bilindik noktalara hareket ediyorlar. Biz sormuştuk Amman’a 3 JOD (21 TL) ücreti vardı. Gördüğümüz tek firmada Jett diye bir firmaydı. Online satışları da mevcut isterseniz biletinizi alabilirsiniz. Biz tavsiye etmiyoruz belirli saatlerde hareket ediyor yoğun dönemlerde çok kalabalık oluyor. Bunları bilerek kendinizi ona göre ayarlayın derim.

Ürdün’de taksi ile ulaşım

Ülkede ulaşım gelişmemiş olduğundan en çok kullanılan ulaşım aracı taksi . Bu yüzden taksi ile ulaşım gayet uygun. Şehir merkezlerinde kısa mesafelere 2 – 3 JOD ödeyerek gidebilirsiniz. Uzak mesafeler de sizin pazarlık kabiliyetinize bağlı artık. Kesinlikle her zaman pazarlık yapın!

Ürdün’de araç kiralama

Gelelim bizim de tercih ettiğimiz yönteme: araç kiralama. Biz özgürce planladığımız rotayı uygulayabilmek için ve gereksiz zaman kaybı yaşamamak adına bu alternatifi seçtik. Biz her zaman tercih ettiğimiz ve güvenilir olduğu için sixt firmasını tercih ettik. 4 günlük orta segment bir araç için 52 JOD (385TL) ödedik. Kiralamada depozito istediklerinden dolayı artı 300 JOD (2285TL) depozito ödedik. Depozito için kredi kartınızın yanınızda olması gerekiyor (Teslimatta hemen geri ödüyorlar bu arada). Kazalara karşı sigorta yapalım filan dediler, biz risk alarak kabul etmedik, çünkü 200 JOD (1400TL) istediler. Ülkede benzin ucuz 0,7 JOD (4,9TL) ve bu da sizin için bir tercih sebebi olabilir. Kaldığımız 4 günde yaklaşık 1100 km yol kat ettik ve 40 JOD (280TL) yakıt masrafımız oldu. Bu şekilde bizim için hem rahat hem de uygun ve konforlu bir seyahat oldu. Yollar nasıl diye sorarsanız – çok iyi değil ama kötü de diyemeyiz. Genellikle gece yolculuğunu tercih ettiğimiz için, farları olamayan araçlar, fazla geniş tırlar ve uyarısı olmadan gelen kasisler bizi zorladı. Ayrıca geceleri çok fazla polis kontrol noktaları oluyor. Korkacak hiç bir durum yaşamadık.

İnternet

İnternet olmadan olur mu? Olmaz. Biz Ürdün’e iner inmez havaalanında bulunan tüm telefon hatları satış ofislerini dolaşıp fiyat aldık ve bizim için en uygun olanını tercih ettik. Siz de kesinlikle kalacağınız gün sayısına göre bir tercih yapın, çünkü en pahalısını satmaya çalışıyorlar. Bizim tercihimiz UMNİAH oldu, konuşma paketi yok sadece internet vardı. 9 GB internet olan paket için 9 JOD (63TL) ödedik.

Ürdün’de Konaklama

Ürdün otel fiyatları umduğumuz kadar pahalı olmadı. İlk gece kalacağımız otel hariç konaklama planlamamızı önceden yapmadığımız için rezervasyonlarımızı hep son dakika yaptık. Size güzel bir haber olarak bu şekilde bile zorluk yaşamayacak ve rahat rahat otel bulabileceksiniz. Bir de size tavsiye otelleri her zaman kahvaltı dahil seçin biz her zaman öyle yapıyoruz.

Ürdün’e indiğimizde saat 15:00 civarındaydı ve hava kararacağı için gezmenin anlamsız olacağını düşünerek en uzak rotaya doğru yola çıkalım ve sonra geze geze geri dönelim diyerek rotamızı Wadi Rum’a çevirdik. Wadi Rum’da bir bedevi çadırında kalmaya karar vermiştik ve Jamal Rum Camp ‘ı tercih ettik ve kahvaltı dahil 10 JOD (70 TL) ödedik. Elektrik ve su bulunmayan çadırlar o yüzden gayet uygundu. Wadi Rum’da bir gün geçirdikten sonra, gün batımından sonra, akşam yola çıkarak Petra’ya doğru rotamızı çevirdik.

Petra yolunda Sharah Mountains Hotel‘i tercih ettik ve direk oraya gittik. Buraya da 2 gece için iki kişi oda ve kahvaltı dahil 60 JOD (420 TL) ödemiş olduk. Burada bütün gün dolaşıp gece de ‘Petra by night’a da katılarak tekrar otelimize dönüp sabah erkenden Ölü Deniz (Lut gölü)’e rotamızı çevirdik. Orada bütün gün gezip yüzerek keyif çıkarttıktan sonra Amman’a doğru devam ettik.

Amman yolu üzeri yine otelimizi seçerek Abjar Otel’i tercih ettik. Buraya da oda ve kahvaltı dahil 24 JOD (170 TL) ödemiş olduk ve gezimizi otel ödemeleri olarak bitirmiş olduk

Toplamda otel ödemelerimiz için 84 JOD (650 TL) ödemiş olduk.

Ürdün Turistik Aktiviteler

Ürdün’e indiğimizde öğrendiğimiz vize işi oldu Türk vatandaşları vize ücretinden muaf orasını söyleyelim. Bilge, Alman vatandaşı olduğundan vize uygulamasına takıldı ve kapıda ücret ödeyerek vize almak zorunda kaldık. Bunun için 40 JOD (280 TL) ödedik. Genelde Türk vatandaşlarına vize uygulanır ve her zaman Türk vatandaşı olan Ersin için vize almaya uğraşırdık bu sefer tam tersi oldu 🙂

Wadi Rum

Wadi Rum’da otellerin ve kamp alanlarının hepsi, turistlere özel safari turları düzenliyor. Beklenildiği gibi, bize de kahvaltını ardından hemen safari fiyatları ve aktiviteler ile turlarını anlattılar. Sizin içinde öğrenmek adına ne gerekiyorsa sorduk. (Dikkat: Türkleri ve Müslümanları sevdikleri için mutlaka pazarlık yapmalısınız – biz sürekli ‘moslem price’ istedik onlardan ve gerçekten de indirimli aldık) Safari saatlik turlardan oluşuyor ve sizin isteğinize göre 2 saat ile 10 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Deve ile Wadi Rum turu yapmak isteyenlere bu alternatifi de sunuyorlar. Biz bunu etik bulmadığımız için fiyatını öğrenmedik. En az 2 saat olan safari turu 20 JOD (140 TL) ile başlayıp, 10 saat için 100 JOD (700 TL) arasında değişiyor. Biz sıkı bir pazarlığın (‘moslem price’) ardından 6 saat için 40 JOD (280 TL) ödedik. Bizi İngilizce bilen bir rehber Pick Up ile kamp alanından aldı ve sonrasında tekrar oraya bıraktı. Rehberimiz çok ama çok tatlıydı, bol bol fotoğraflarımızı çekti ve ayrıca ikramlarda bulundu. 6 saat bizce Wadi Rum’u baştan sona gezmek için yeterliydi. Gün batımını mutlaka Mars’a benzerliği ile dikkat çeken çölde geçirmeden dönmeyin. deriz.

Petra

Şimdiye kadar ödediğimiz en pahalı giriş ücreti oldu. Petra’yı bu konuda da hiç unutamayacağız. Giriş için kişi başı 50 JOD (350 TL) ödedik. Ayrıca akşamda ‘Petra by Night’ etkinliğine katılmak istediğimizden dolayı onun için de ayrı bir bilet aldık ve 14 JOD (98 TL) ödedik.

Petra’da yürümek istemeyenler için ata, eşeğe, deveye binmek gibi farklı seçenekler mevcut ama biz tercih etmedik. Ayrıca Petra’yı yukarıdan görmek ve fotoğraf çekmek için yerel halk tarafından yerler yapılmış, ancak bu noktaya ulaşmak hiç kolay değil. Zaten bunu ticarete çevirmişler ve yerel bir rehber olmadan çıkmanıza izin vermiyorlar. Biz çok çabaladık ve kendimiz çıkmaya çalıştık, hatta bir polise derdimizi anlatmaya çalıştık. Hiç bir faydası olmadı, çünkü bizi İngilizcesi olmadığı için anlamadı ve ya anlamak istemedi. Çıkmaya değer mi? Evet, kesinlikle! Ama yerel halk ile pazarlık yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Başta kişi başı 10 JOD (=20 JOD -140 TL) teklif ettiler, biz kabul etmeyip başkalarına sorunca da bu fiyat sürekli düştü. En sonunda bir çocukla anlaştık ve onu 5 JOD (35 TL) karşılığında bizi yukarı çıkartması için ikna ettik. Ayrıca yukarıda fotoğraf için kişi başı 1 JOD (7 TL) ödedik.

Ölü Deniz (Lut Gölü)

Ölü Deniz’de iyi ve sakin bir plaj bulalım diye çok çaba sarf ettik ama olmadı. Bütün plajlar lüks oteller tarafından kapatılmış ve sadece otel müşterileri için tahsis edildiğinden dolayı dışarıdan kimseyi almıyorlardı. Sonrasında halk plajının olduğunu gördük. Giriş için kişi başı 1 JOD (7 TL) ödedik ve rahat rahat yüze bildik.

Amman

Açıkçası Amman’ı pek sevemedik. Burada şehir içini dolaştıktan sonra fazla vakit geçirmek istemedik. Kendimizi sanki Türkiye’nin 90’larında yolculuğua çıkmış gibi hissettik. Her yerde korsan CD’ler, gereksiz bir kalabalık, turistlere yan yan bakan insanlar… Biz ne yaptık? Hemen yakınında bulunan Jerash Antik Kente doğru yola çıktık. Jerash Antik Kent’de Roma kalıntılarını görmek için ve şehrin içinde geçmişe yolculuk etmek için müthiş bir fırsat. Giriş ücreti olarak kişi başı 14 JOD (98 TL) ödemiş olduk ve Ürdün gezimizi burada bitirdik.

Ürdün’de Yeme – İçme

Ürdün’de otel tercihlerimiz hep kahvaltı dahil olduğundan kahvaltı masrafımız olmadı. Yeme içme seçenekleri çok fazla ve damak tadımıza da uygun. Siz de bütçenize uygun olan restoranları ve yemekleri tercih edebilirsiniz. Çok lüks mekanları da var, çok salaş ve pek hijyenik olmayan mekanları da. Biz genelde yolda ve merkezde yerel orta halli mekanları tercih ettik. Buralarda yerel halkın sevdiği, meşhur olan yiyecekleri tercih ettik. Bunlar; Humus, Shvarma, Falafel, İç Pilav vs. İkram olarak servis edilen şekerli çaylar her zaman mevcuttu. Bizim çayımız ile kıyasladığımızda alışkın olduğumuz çaydan farkı tarçın aromalı ve şekerli olmasıydı. Bir öğünü kişi başı 8 ila 10 JOD ödeyerek geçirdik. Toplamda 85 JOD (595 TL) ödeme yapmışız.

Gezimizin Toplam Maliyeti

  1. Uçak bilet : 1100 TL
  2. Vize : 350 TL
  3. Araç kiralama : 385 TL
  4. Yakıt masrafı : 280 TL
  5. İnternet : 63 TL
  6. Konaklama : 650 TL
  7. Turistik aktiviteler : 1435 TL
  8. Yeme – İçme : 595 TL

Gezimizin bize toplam maliyeti 4263 TL oluyor. Ürdün Dinarı ve Türk Lirası arasındaki kur farkına bakacak olursak aslında bu maliyet iki kişi için normal bir bütçe oluyor. Yine de özellikle bu nedenden dolayı size fikir olması açısından harcamalarımızı kalem kalem tutarak sizin için listeledik.

bilgezersin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir