Ürdün gezisine hazırlık – Bilmeniz gerekenler

Küçük bir kız olarak takip ettiğim Indiana Jones serisinin 1989’da çekilen ‘Indiana Jones ve Son Haçlı Seferi’ filmi Antik kent Petra’da çekilmişti. Tam da o zamandan bugüne bu masal kent aklımda kaldı ve hep ziyaret etmek istediğim yerler arasında oldu.

Petra’da Indiana Jones feeling

Ürdün nerede?

Ürdün; Ürdün Haşimi Krallığı, Orta Doğu’da bulunan bir Arap ülkesidir. Kuzeyinde Suriye, doğuda Irak, güneyde Suudi Arabistan, güneybatıda Kızıldeniz, batıda da Filistin ve Lut Gölü ile çevrilidir.

Ne zaman gidilir?

En iyi seyahat zamanı aslında Mart – Mayıs ve Eylül-Kasım arası olarak söyleniyor, çünkü yaz aylarında aşırı sıcak olduğu için gezi planlarınızı etkileyebilir. Biz Ocak’da Ürdün’deydik. Gün içerisinde 22 dereceyi gördük. Akşamları ise hafif serin oluyordu. Ocak- Şubat gibi gitmeyi düşünüyorsanız, gündüz bir T-Shirt ile gezip akşam kot ceketiniz üzerinize aldığınızda yeterli gelebilir.

Ürdün’e Vize gerekli mi?

Hayır. Türk vatandaşlarından Ürdün vize istemiyor ve sorgu sual olmadan giriş yapabilirsiniz. Ben Alman vatandaşı olduğum için, vize almak zorunda kaldım. İlk defa böyle bir şey yaşadım, çünkü şimdiye kadar nerdeyse hiç yaşamadım diyebilirim. Kapıda, 40 JOD (50 Euro) ödeyip, otel adını da belirterek ben de sorunsuz giriş yapabildim.

Ürdün tehlikeli mi?

Ürdün hiçbir şekilde tehlikeli değil, aksine çok güvenli. Turistlerin odak noktalarında her daim polis oluyor. Ülkede fakir nüfusu yüksek olmasına rağmen, hırsızlık da olmuyor diyebilirim. Örneğin Jerash Antik kentte güneş gözlüğümü unutmuştum ve arkamızdan su satan bir çocuk gözlüğümüzü getirmişti. Tek sıkıntı, turistlerden sürekli bahşiş ve para kopartmaya çalışmaları, ama bu kadar da olsun.

Ürdün’ de kılık kıyafet

Jerash Antik Kent

Gitmeden önce kestiremediğimiz ve hesaplayamadığımız tek şey kıyafet olmuştu. Biz de şöyle ortaya karışık bir şeyler alıp orada duruma göre karar verelim demiştik. Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki, fazla abartıp açık giyinmediğiniz sürece bir sorun olmaz. Artık onlar da alışmış turistlere. Ancak bunu Amman ve Jerash cevresi için söyleyemeyeceğim, orada kesinlikle kıyafet konusunda dikkat edilmeli. Onun dışında Wadi Rum, Petra ve Ölü Deniz’de kıyafetinizi şort ve ya mini etek giyip abartmadıkça bir sorun olmaz.

Ürdün’de bir Türk olarak…

…çok sevilirsiniz. İlk defa Türklerin bu kadar sevildiği bir ülke gördük açıkçası. Türküm demeniz size anında bütün kapıları açabilir. Örneğin: Araba kiraladık ve Ürdün’ü baştan aşağı gezdik. Özellikle gece yolculuk yapmayı tercih ettik. Polisler gerçekten çok fazla kontrol edip durdurdular. Hız konusunda hassas olduklarını bildiğimiz polisler, Ersinin camı açıp ‘Selâmün Aleyküm’ demesine anında tav olup, selamını alıp, ‘Welcome to Jordan’ ile cevap verip hiç bir evrak göstermeden ve problem yaşamadan devam etmemizi sağladılar.

Ürdün pahalı mı?

Hemde çok pahalı! Memurların ortalama 500 € aldığı bir ülke, nasıl bukadar pahalı olabilir anlamış değilim. Ürdün gezimiz yaptığımız en pahalı seyahatlerden biri oldu, o yüzden Ürdün gezi masraflarımızla ilgili ayrı bir blog yazısı gelecek. 1 JOD=1,24 €’a eşittir. Türk lirasının değeri de düştüğü için bize bu seyahat gerçekten pahalıya mal oldu. Kısaca örneklendirmek gerekirse:

1,5 lt. su= 1,5-2 JOD (=12-15 TL)

Kutu Cola=1 JOD (=7 TL), benzincide = 2 JOD (14 TL)

Çay/ kahve = ayaküstü büfelerde fiyat 1 JOD= 7 TL,

kafelerde Cappuccino vb. 4 JOD = 28 TL

Biz ne yaptık? Yanımıza sadece el bagajı hakkımız olmasına rağmen, öğle yemeklerini geçiştirmek adına yanımıza kraker, bisküvi, çikolata aldık. Böylelikle kahvaltı dâhil olan otellerde kahvaltı yaptıktan sonra, sadece akşam yemekleri için para harcadık.

Ürdün’de ulaşım

Ürdün’de toplu taşıma yok denilebilecek kadar az. O yüzden size tek tavsiyem araba kiralamanız. Mesafeler yakın değil ve taksi çok ama çok ucuz olmasına rağmen sizi zorlayabilir. Biz 4 günde tam tamına 1000 kilometre yapmışız ve bir depo 30 Dinar’a (220 TL) doldu. 4 günlük araba kirasına 52 Dinar (385 TL), depozito için 300 Dinar (2225 TL) ve toplam yakıt masrafları için sadece 40 Dinar (296 TL) ödedik.

Yollar zaman zaman kötü olduğu için dikkat etmek gerekir, ancak Türkiye’den de alışkın olduğumuz için bizim için sorun yaratmadı. Onun dışında, genellikle hiçbir levha belirtmeden, otobanlarda çok fazla kasis var. Onlara dikkat etmek gerekir. Ortadoğu ülkesi olduğu için, tahmini her yarım saatte bir polis çevirmesi var. Polis durdurup tipinize bakıyor ve belgeleriniz istiyor. Ancak belirttiğim gibi, selam vermeniz, size direkt bir geçiş sağlayabiliyor. Ayrıca eğer bizim gibi gece yolculuğu yapmayı düşünüyorsanız, şunu söyleyebiliriz ki, bizi en fazla ışığı olmayan araçlar zorladı. O yüzden gündüz yolculuk yapmanızı önerebiliriz. Park yerleri için korkmayın, her yerde aracınızı bırakabileceğiniz güvenli park alanları mevcut.

Ürdün’de internet

Biz hattı Ürdün’e inince havaalanından aldık. Her birinden fiyat alıp, tercihimizi en ucuz olanından yana kullandık. Telefon görüşmeleri istemediğimiz için bizim için önemli olan internetti. Umniah 18 GB internet paketine 14.80 JOD (110 TL) gibi bir fiyat söyledi. Biz sadece 4 gün kalacağımızı belirtince ve 18 GB’ında fazla olacağını söyleyince, sadece bir hafta geçerli olan 9 GB internet için 9 dinar (67 TL) ödedik.

‘Jordan Pass’ nedir?

70 JOD ödeyerek alabileceğiniz Jordan Pass ile, bütün müzeler ve turistik aktivitelerin girişlerinin ücreti karşılanmış oluyor. Ayrıca özellikle Türk vatandaşlığınız olmayıp, vize almak zorundaysanız, vize işleminin (40 JOD) parası alınmıyor. Şöyle düşündüğünüzde çok mantıklı, çünkü ben vize için 40 JOD ve en pahalı aktivite olan Petra için 50 JOD verdim. Biz bunu ne yazık ki, geç öğrendiğimiz için, değerlendirmedik. Eğer Jordan Pass için detaylı bilgi edinmek istiyorsanız: www.jordanpass.jo

Neden Ürdün? Ürdün’e gitmek için 5 farklı neden:

1. Petra’da Indiana Jones Feeling

Indiana Jones izlediyseniz ve kendinizi o büyüleyici manzaranın içinde bulmak istiyorsanız, kesinlikle Ürdün’e gitmelisiniz. Özellikle Petra by night etkinliği, Petra’yı bir de gece mum ışığında görmek, tarifsiz bir duygu.

2. Her daim gülümseyen Ürdünlüler

Tayland ve Mauritius gibi farklı ülkelerin misafirperver insanları ile tanıştık ve her zaman memnuniyetimizi anlatırız. Ancak Ürdün, onların üzerine koyup, bizi her daim bir gülümseme, hoş sohbetleri ve iyi İngilizceleri ile memnun etmeyi başardılar. Teşekkürler!

3. Wadi Rum ve Bedevi tecrübesi

Wadi Rum, ateş kırmızısı çölü, görkemli dağları, etkileyici kanyonları ve küçük vahaları ile sizi kendi atmosferinin içine alır ve sizi adeta hapsetmeyi başarır. Bir devenin arkasında ya da yerel bir Bedevi ile hızlı bir Jeep turunun bir parçası olarak geniş Ürdün çölünü keşfetmek tarifsiz. Çöl üzerinde gece gökyüzünde o kadar açık ki, sayısız yıldız, göktaşı ve hatta Samanyolu’nu ve tüm galaksiyi görebilirsiniz. Güneş Wadi Rum’un üzerine düştüğünde, çöl mistik mavi, mor ve kırmızı renklerine bürünür.

4. Ölü Deniz’de keyif

Deniz’de keyif yapmak ve hiç hareket etmeden yatmak ister misiniz? Bu sadece Ölü Deniz’de mümkündür ve yakındaki İsrail’in görüşü tarif edilemez derecede güzeldir. Birçok otel, ziyaretçilerine cilde iyi gelen Ölü Deniz çamuru da sunmaktadır.

5. Humus, Falafel, Helva ve Pita Ekmeği

Ürdün’de harika yemekler yiyeceksiniz. Çölde kumun altında pişen pilavlı etten tutun, sıcak Pita ekmeği üzerine Humus’a kadar her şey çok ama çok lezzetleri. Kahvaltıları biraz vasat olsa da, akşam yemekleri için bol seçenek vardır.

bilgezersin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir